جستجو

تبلیغاتاژدهاک خوانی 11 هنرجوی تئاتر در انزلی

  11هنرجوی عضو گروه تئاتر تلخک در انزلی "  اژدهاک "اثر ارزنده استاد بهرام بیضایی را نمایشنامه خوانی کردند.

  به گزارش روز شنبه ایرنا، این نمایشنامه  سفر اژدهاک (ضحاک ) برای  انتقام مرگ پدرش را روایت می کند . در طول سفر خشم و نفرت درون او به صورت دو مار سر برون آورده  از شانه های اژدهاک تصویر می شود. در مسیر این سفر اتفاقهایی  ما بین اژدهاک با  نمادها و مردمان تحت تاثیر یاما، پادشاه آن سرزمین رخ می دهد که  اژدهاک باید چاره اندیشی کند.

  در این جشنواره علی فضلی ، حانیه بیجاری ، سرو ناز رحیمی ، مبینا حسینی زاده ، پیوند سرابی ، مریم حبیبی ، نگیسا مرکباتی ، کیمیا گرجی ، زینب بیجاری ، محب آبیاری و رعنا حسین دخت نمایش نامه خوانی تک داشتند.

  در پایان به رای هیات داوران رعنا حسین دخت اول، کیمیا گرجی دوم و زینب بیجاری مقام سوم جشنواره را کسب کردند.

  علیرضا روح نواز پیشکسوت کارگردانی ، بازیگری و نقد در باره تاثیر نمایشنامه خوانی تک گفت : بچه های هنرجو با چگونگی بیان دراماتیک متن آشنا می شوند و این تجربه ای نفیس برای حضور در صحنه نمایش و شناخت تفاوت بین نمایشنامه خوانی و اجرای صحنه ای است .

  وی افزود: هنرجویان به این درجه از معرفت می رسند که الفاظ دیدنی نیستند لاجرم واکنش فیزیکی کل اندام ، واژه را در کل ساختار دیالوگ یا مونولوگ تجسم عینی می بخشند.

  روح نواز خاطرنشان کرد : بازیگر احیاء گر کاراکتر خوابیده در متن است و لاجرم دم مسیحیایی ، تجربه ، دانش و سختکوشی در این عرصه پر فراز و نشیب واجب است .

  وی متذکر شد: بر هنرجویان فرض است که این موقعیت های طلایی را مغتنم شمرده تا در حضور صحنه ای در جذب قوای بصری و ذهنی تماشاگر و مخاطب خوش بدرخشند.

  این هنرمند در خصوص نمایشنامه اژدهاک گفت : غالب اثار بیضایی ملهم از اسطوره و به سبک و سیاق نمادگرایانه و دارای زبانی فاخر و بهترین متون برای یادگیری تئاتر  است.

  بهزاد دوگهرانی مسئول و مدرس گروه تئاتر تلخک نیز در خصوص این جشنواره گفت : تئاتر شاخه‌ای از هنرهای نمایشی تعریف شده  که به بازنمودن داستان‌ها، در برابر مخاطبان یا تماشاگران، می‌پردازد و  به جز سبک معیار گفتار داستانی، تئاتر، گونه‌های دیگری مانند : اپرا، باله، کابوکی، خیمه شب بازی و پانتومیم نیز دارد .

  این کارگردان شناخته شده تئاتر گیلان اظهار کرد : تک خوانی های مرسوم این جشنواره، نوعی نمایش نامه خوانی، بر اساس لحن و احساس راوی و مساله  اصلی درست خواندن هر عبارت است.

  وی افزود: هنرجویان  در حال ایجاد نوعی قالب تئیت از نمايشنامه خوانی هستند، که در زبان فارسی و شرایط این روزهای کشور عزیزمان، یک نوع هوای تازه محسوب می شود.

  دوگهرانی تصریح کرد : یکی از ویژگی های این جشنواره،  نمود سازمان یافته نيروهاي جوان و تربیت عملی  مبانی تاتر، در کنار اجراهایی، بر ستون های دانش تئوري  بود.

  وی افزود: این متن ، بازخوانی اسطوره ضحاک است  که استاد بیضائی ، به زیبایی ، نسخه خود را از آن ارائه داده است . در اسطوره ضحاک ، او پادشاهی  خونخوار و مستبد است که از اثر بوسه های شیطان ، دو مار بر شانه هایش  روییده است  ! اما در متن استاد بیضائی، اژدهاک ( ضحاک) فردی است ، که به دلیل استبداد پادشاه "یاما"  ، به چنان عصیان و خشمی می رسد که دو مار از شانه هایش بیرون می زند !

  دوگهرانی  خاطرنشان کرد: نمایشنامه  اژدهاک بی شک، متنی بسیار پيچيده ، با بارش افکار زیبای نویسنده، برای خوانش  و یک چالش تمام عیار را برای جوانان شرکت کننده، در این جشنواره  بوجود آورد.

  وی افزود: این نمایشنامه خوانی  مانند یک مسابقه "ماراتن" طاقت فرسا  اما صمیمی  بود  که هر شرکت کننده، همين كه در آن شرکت کرده ، خودش یک پله، رو به بالا و اگر به خط پایان برسد، که چند پله بالاتر نشسته است و برنده یا بازنده بودن، در چنین ماراتن با اهمیتی، چون سایه ای با نور حضور و دل های سرشار از مهر مخاطبان محو می شود.

  داوری جشنواره را بهرام سربازی ، رامین راقب ،رضا نعیمی ، بهزاد دوگوهرانی، مریم نژاد، بهاره خوش پسند به عهده داشتند.

  دکتر رضا میرمعنوی  پیشکسوت تئآتر گیلان ، محمد رضا حسین زاده  مسئول گروه تآتر فرهنگ بندر انزلی  و فرهاد رحمان زاده  رییس اداره  فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر انزلی  از جشنواره دیدن کردند.

  گروه تئاتر تلخک از مهرماه 84 شروع به فعالیت کرد و تاکنون بیش از 80 برنامه شامل ۴۶ نمایش نامه خوانی ، ۱۵ فیلم – تئآتر، نقد و بررسی، گفت و شنود، کلاس های بازیگری، دو کارگاه و دو جشنواره نمایشنامه خوانی تک برگزار کرده است.

   


  این مطلب تا کنون 17 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 23 تير 1395
  منبع
  برچسب ها : خوانی ,نمایشنامه ,اژدهاک ,جشنواره ,تئاتر ,انزلی ,نمایشنامه خوانی ,نمایش نامه ,گروه تئاتر ,تئاتر تلخک ,اسطوره ضحاک ,
  اژدهاک خوانی 11 هنرجوی تئاتر در انزلی

تبلیغات


  تبلیغات شما در این قسمت

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 10 فروردين 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر